• Ścieżka sensoryczna w naszym przedszkolu

•             W 2019 roku w ramach konkursu “Inspiracje w przestrzeni” został ogłoszony konkurs na projekt ogrodu sensorycznego. To była kolejna odsłona akcji edukacyjno-ekologicznej „Sopot na Fali Energooszczędności” realizowanej wspólnie przez firmę ENGIE i Abrys oraz Urząd Miasta Sopotu. Współorganizatorem konkursu było również czasopismo „Zieleń Miejska”.

Ogród sensoryczny, który powstał w naszym ogrodzie przedszkolnym jest doskonałym narzędziem wspomagającym wszechstronny rozwój dzieci. Mają one ogromną potrzebę kontaktu z naturą, poznawania, badania, poszukiwania i odkrywania.  I nasz ogród jest właśnie odpowiedzią na te potrzeby. Nasi wychowankowie z ogromnym zainteresowaniem obserwują rosnące rośliny, dotykają, wąchają wszystko co pachnie, nasłuchują wszystkiego co się porusza i wydaje odgłosy, obserwują barwy poszczególnych roślin oraz smakują to, co nadaje się do zjedzenia. Poprzez możliwości, które daje ogród, dzieci odkrywają i rozwijają swoje zmysły: smaku, dotyku, słuchu, i węchu. Największą atrakcją rozwijającą zmysł dotyku jest ścieżka sensoryczna w formie alejki wyłożonej m.in. żwirem, kamykami, paskiem, korą, trawą i szyszkami. Dzieci chętnie dotykają poszczególnych powierzchni rękami, porównują ich strukturę, a najodważniejsi testują je bosymi stopami.

Nasi wychowankowie sami pielęgnują rośliny w ogrodzie, co uczy ich odpowiedzialności i kształtuje postawę troski o przyrodę. Dzieci proponują również, żeby w ogrodzie pojawiły się nowe rośliny, np. jesienne wrzosy, co świadczy o tym, że przestrzeń ta rozwija również wyobraźnię i kreatywność. Taki ogród powinien być w każdym ogrodzie przedszkolnym.

Ścieżka została już oddana do użytkowania i dzieci mogą korzystać z ogródka sensorycznego, w którym wszystkiego można dotknąć, posmakować i powąchać. Rośliny w ogrodzie są dostępne na wyciągnięcie ręki i dobrane tak, by pobudzać zmysły maluchów.Jest w nim także ścieżka ekologiczna z podłożem o różnych strukturach, która bardzo spodobała się przedszkolakom. Kilku odważniaków już pokonało ją na bosaka.