• Tutoring w naszym przedszkolu

• Głównym zadaniem edukacji przedszkolnej jest nauczanie i wychowywanie.

Tutoring przedszkolny poprzez wspieranie rozwoju dziecka w ścisłej współpracy z jego rodzicami i opiekunami, pomaga łączyć proces dydaktyczny z procesem wychowawczym.

Tutoring przedszkolny ma za zadanie realizację dwóch celów:

• wsparcie dla rodziców którzy są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami,
        • indywidualną formę wparcia dla dzieci, które w tutoringu jest postrzegane całościowo jako osoba.

Wychowawca przedszkolny, który jest też tutorem, ma za zadanie koordynację współpracy pomiędzy przedszkolem a rodziną. Do zadań wychowawcy-tutora należy nawiązanie partnerskiej, ścisłej współpracy z rodzicami min. po to, aby dziecko w procesie nauki i wychowania otrzymywało spójny komunikat wychowawczy. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ zdarza się, że rodzice mają rozbieżne wizje dotyczące procesu wychowania i rozwoju swojego dziecka. Rolą wychowawcy-tutora jest wparcie rodziców w wypracowaniu spójnej wizji wychowawczej oraz świadomości w jaką stronę zmierzają, wychowując swoje dzieci.

W procesie wychowania rodzice zajmują najważniejsze miejsce, tutor natomiast, poprzez bardziej zobiektywizowane spojrzenie i swoją wiedzę pedagogiczną, pomaga im realizować ich zadania.

Rolą wychowawcy-tutora jest również aspekt wychowawczy podopiecznych. Tylko człowiek właściwie wychowany i ukształtowany, a także dostrzegający i szanujący potrzeby innych jest w stanie odnieść prawdziwy sukces w swoim przyszłym życiu zarówno zawodowym jaki osobistym.

W tutoringu przedszkolny duży nacisk kładziemy na pracę nad emocjami, postawą wobec innych, dobrymi nawykami, wartościami i cnotami a także nad stymulowaniem rozwoju fizycznego. Efekty te powinno się osiągać wyłącznie poprzez zastosowanie pozytywnej motywacji.

System tutoringu

Osoba tutora (opiekuna) to podstawa współpracy z rodzicami w naszym przedszkolu. Opiekun w ramach swojej pracy przyjmuje na siebie odpowiedzialność za pomoc konkretnej rodzinie w wychowaniu i edukacji ich dziecka. Pomoc ta odbywa się zawsze na zasadzie współpracy, porozumienia i wzajemnego zaufania. Tutor ma rolę doradczą i informującą. Jest osobą, która obserwuje dziecko i rozmawia o nim z pozostałymi nauczycielami, zbierając informacje, które mogą być pomocne rodzicom w decydowaniu o kierunku dalszego rozwoju dziecka.

Tutor spotyka się z obojgiem rodziców co najmniej trzy razy w roku ustalając plan działania na kolejny czas. Indywidualny plan wychowawczy dla dziecka tworzony jest przez oboje rodziców, w czym tutor pomaga. Zostaje on następnie wdrażany w domu i w przedszkolu.

Taki system pozwala na stały i szczery dialog między rodzicami, oraz rodzicami i opiekunem. Utrzymując ścisłą współpracę rodzinno-przedszkolną, możliwe jest wykrycie ewentualnych problemów już u ich podstaw i zauważenie obszarów rozwoju o największym potencjale. Decydując się na cykliczne tutoriale rodzice podejmują aktywną odpowiedzialność za rozwój dziecka i rodziny. Ze strony tutora otrzymują wsparcie i pomoc w zakresie pracy wychowawczej prowadzącej do optymalnego, integralnego rozwoju swojego dziecka.

Obecnie w naszym przedszkolu pracuje dwóch wykwalifikowanych tutorów.

Zainteresowani taką formą współracy rodzice mogą zgłąszać się do dyrektora przedszkola.